Choć może się wydawać, że w przemyśle górniczym rzadko wykorzystuje się wiertarki elektryczne, w rzeczywistości można je spotkać pod ziemią stosunkowo często. Przeważnie wykorzystuje się je po to, aby wiercić otwory w węglu.

Można jednak stosować je również podczas wiercenia otworów w skałach, jeśli ich twardość jest zbliżona. Jeśli więc odwiedzamy sklep sprzęgła i wiertarki, pamiętajmy o tym, że o ile sam zakup nie jest trudny, o tyle znalezienie rozwiązania naprawdę bezpiecznego może być skomplikowane.

Wiertarki elektryczne są stosowane nie tylko w podziemnych zakładach górniczych, to jednak właśnie tam ich wykorzystywanie powinna poprzedzać szczególnie głęboka refleksja. Mamy do czynienia z miejscami, które nieustannie są narażone na niebezpieczeństwo wybuchu metanu oraz pyłu węglowego. Jeśli więc wiertarka nie jest wybrana w przemyślany sposób, może być nie tylko awaryjna, ale i groźna dla swojego użytkownika. Zwykle korzystanie z niej jest możliwe jedynie, gdy będzie się przestrzegać szczególnych zasad, w tym choćby obowiązku odłączenia urządzenia spod napięcia, gdy stężenie metanu przekracza 2 procent.