Sprzęgła elastyczne to grupa rozwiązań, dzięki którym możliwe staje się przeniesienie momentu obrotowego z wału czynnego na bierny. Sprawdzają się znakomicie także wtedy, gdy pojawia się konieczność tłumienia wibracji i drgań. Pozwalają na wydłużenie żywotności napędu, znajdują przy tym zastosowanie w niemal każdej gałęzi przemysłu.

To przedstawiciele szczególnej grupy, jaką stanowią sprzęgła specjalne. Dziś duże zapotrzebowanie na nie sprawia, że na rynku mamy do czynienia z coraz szerszą grupą oferujących je producentów.

Co ciekawe, gdy analizujemy jego podstawowe funkcje, może uderzyć nas podobieństwo sprzęgła elastycznego do klasycznego sprzęgła znanego choćby z samochodów. Także ono składa się z dwóch piast, a jego sercem wydaje się być elastyczny łącznik z tworzywa sztucznego. Piasty mają wklęsłe pły przesunięte obwodowo. To właśnie ich obecność sprawia, że w literaturze fachowej często sprzęgła elastyczne występują pod inną nazwą sprzęgieł kłowych. Konstrukcje takie znajdują zastosowanie choćby wtedy, gdy silnik nie pracuje równomiernie.

Jeżeli jesteś zainteresowany, to zapoznaj się z naszą ofertą na moj.com.pl.