Polecamy...

Turystyka medyczna – czyli co?

16 Maj
2016

Turystyka medyczna

Turystykę medyczną można traktować jako formę turystyczną, która połączona będzie z leczeniem. Jest to najczęściej rozumiane jako świadoma działalność człowieka, w czasie której podróży, turysta medyczny ma na celu uzyskanie opieki zdrowotnej o szerokim znaczeniu. Może z niej skorzystać zarówno we własnym kraju jak i też za granicą. Polega ona na zachowaniu lepszego stanu zdrowia bądź też poprawy wyglądu estetycznego. Często taka medycyna połączona jest również z istotnym wypoczynkiem i regeneracją sił fizycznych oraz psychicznych. Wielu turystów medycznych decyduje się także na korzystanie z możliwości zwierzania różnorakich atrakcji turystycznych.

Turystyka medyczna obok uzdrowiskowej oraz spa staje się częścią zdrowotnej turystyki. Do naszego kraju decydują się przyjeżdżać turyści z krajów dobrze rozwiniętych.

 Główne determinanty zjawiska:

- brak możliwości korzystania z darmowego leczenia we własnym kraju

- chęć zaoszczędzenia pieniędzy dzięki skorzystaniu z takiej samej usługi ale zdecydowanie taniej

- większa dostępność informacji o zabiegach realizowanych w innych krajach - naśladowanie innych osób

- kreowanie przez media mody na piękny, wyjątkowy wygląd i poprawę urody

- odpowiedź na społeczne oczekiwania

- rekomendacja znajomych, którzy korzystali z zabiegów

- chęć zmiany swojego wizerunku z zachowaniem własnej intymności, co szczególnie dotyczy osób znanych, które chcą uniknąć rozgłosu

- brak legalizacji zabiegów we własnym kraju.

Medycyna estetyczna

 

Pozostałe 

Poza granicami kraju zamieszkania konsumenci poszukują przede wszystkim opieki specjalistyczne: onkologicznej, skomplikowanego leczenia schorzeń sercowych, wegetatywnych oraz rzadkich chorób genetycznych. Dla większości turystów medycznych faktycznym powodem podjęcia takiej decyzji będzie różnica w kosztach usług medycznych między Państwem, w którym konsument mieszka a kosztem zabiegu w Państwie, do którego będzie się chciał udać w ramach turystyki medycznej. Nadal jednak, gdy chodzi o turystykę medyczną to królują na świecie dalekie kraje takie jak Indie oraz Tajlandia. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że tego typu zjawiska miały miejsce już w starożytnej Grecji i to tam można mówić o prekursorach turystyki zdrowotnej.


Warto zobaczyć