Jednymi z częściej stosowanych w przemyśle górniczym sprzęgieł są sprzęgła jednokierunkowe. Ich producenci tworzą je przede wszystkim po to, aby możliwe stało się przeniesienie momentu obrotowego w jednym kierunku.

Sprzęgła jednokierunkowe możemy zazwyczaj spotkać w obrabiarkach, w maszynach taktujących, w których zmiana kierunku, w jakim pracują wymusza ruch jałowy, a także tam, gdzie ruch pracy jest w naturalny sposób jednokierunkowy. Ich zaletą jest nie tylko szerokie spektrum zastosowań, ale i rozłączanie, które ma miejsce wtedy, gdy dane urządzenie osiąga ustaloną wcześniej prędkość.

Także sprzęgła hydrokinetyczne cieszą się szerokim spektrum zastosowań w różnych gałęziach przemysłu. Jego mechanizm umożliwia przeniesienie ruchu obrotowego z czynnego elementu na bierny dzięki wykorzystaniu cieczy. Tu najlepiej sprawdza się olej, choć możemy spotkać także sprzęgła wykorzystujące w tym celu wodę, a nawet – specjalne emulsje. W jednej obudowie jest zatem połączona tak pompa, jak i turbina.

Jeśli jesteś zainteresowany, to zapoznaj się z naszą ofertą na moj.com.pl.