Polecamy...

Turystyka medyczna i wzrost jej popularności w Polsce.

16 Maj
2016

Turystyka medyczna

Turystyka medyczna w Polsce jeszcze do niedawna była zjawiskiem zupełnie nieznanym i nie obserwowanym, jednak obecnie z roku na rok daje się odczuć coraz większy napływ zagranicznych pacjentów do krajowych klinik i gabinetów lekarskich. Na taki stan rzeczy ma wpływ kilka czynników o których warto napisać i nieco przybliżyć to ciekawe zjawisko. Nie jest tajemnicą, że wielu naszych rodaków wyjeżdża za granicę do pracy, gdzie od wielu lat promują polską medycynę i jej osiągnięcia.

Wielu polskich lekarzy otwiera również gabinety zagranica i przekonuje do siebie coraz większą liczbę pacjentów. Wszystko to ma wpływ na pozytywne postrzeganie jakości świadczonych usług przez polskich lekarzy, która jest oceniana bardzo wysoko, a sprzęt jaki używają w niczym nie odbiega od tego jaki jest używany w zachodnich klinikach i gabinetach. Do tego dochodzi czynnik ekonomiczny, czyli ceny zabiegów, znacznie niższe od tych jakie są oferowane w krajach Unii Europejskiej. W Polsce można zapłacić kilkakrotnie mniej za ten sam zabieg co w rodzimym kraju turystów medycznych, a do tego spędzić kilka dni w ciekawym otoczeniu, korzystając w pełni z relaksu i wypoczynku.

Miasta w Polsce, które najczęściej wybierają się turyści medyczni to Wrocław, Kraków, Warszawa, Gdańsk i Szczecin. Spowodowane jest to przede wszystkim łatwością komunikacji i przemieszczania się w tych miastach, oraz ich bliskością do portów lotniczych i zwiększeniem ilości lotów międzynarodowych. W Polsce w ostatnich latach znacznie poprawiła się komunikacja krajowa oraz baza noclegowa, co zauważone i docenione zostało przez turystów. Powstało wiele nowoczesnych klinik medycznych, bardzo atrakcyjnych ze względu na lokalizację oraz zabiegi jakie są w nich oferowane. W większości klinik oferowane są zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej, okulistyczne, ortopedyczne, kardiochirurgiczne oraz wiele zabiegów z zakresu kosmetyki estetycznej i SPA. Hotele i kliniki odkryły możliwości związane z przyciągnięciem do siebie turystów medycznych. W internecie można znaleźć mnóstwo stron z ogłoszeniami gabinetów i klinik, wraz z ofertami i cenami zabiegów, przygotowane zarówno w języku polskim, jak i w angielskim czy niemieckim.

Wiele polskich kurortów pozyskało zagranicznych sponsorów, którzy promują działalność polskiej służby medycznej, równocześnie interesując w jej rozwój i poszerzanie dotychczasowych możliwości. Wpływa to na rozwój całego regionu, nie tylko pojedynczych przedsiębiorstw, a zachodzące zmiany pozytywnie odbijają się na całej gospodarce. Kliniki w Polsce często też podpisują umowy z kasami chorych z innych krajów UE i dzięki temu np. pacjent z Niemiec może uzyskać zwrot kosztów leczenia.


Warto zobaczyć