Polecamy...

Rozwój turystyki stomatologicznej w Polsce

16 Maj
2016

Stomatologia w Polsce

Cały czas jeszcze głównym celem turystów medycznych przybywających do naszego kraju są specjalistyczne kliniki chirurgii estetycznej i plastycznej. Zaraz za nimi plasują się jednak gabinety dentystyczne i to właśnie stomatolodzy notują obecnie najszybsze tempo wzrostu zainteresowania swoją profesją. Odsetek turystów medycznych wybierających się do stomatologa przekroczył w zeszłym roku poziom dziesięciu procent. Jest to na pewno liczba imponująca, ale wciąż daleka od pełnego wykorzystania potencjału całego sektora usług medycznych.

Największym hamulcem dla ściągnięcia większej ilości turystów medycznych jest polityka promocji polskiej stomatologii, a właściwie brak jakiejkolwiek polityki na tym polu i tym samym brak działań promocyjnych. Pomimo niezaprzeczalnego potencjału, nasz kraj nie należy nawet do 20 najpopularniejszych kierunków turystyki medycznej na świecie. Pierwszym krokiem do zmiany tego stanu rzeczy może być The Join Commission International, czyli specjalny certyfikat potwierdzający jakość usług medycznych świadczonych przez dany ośrodek medyczny, czyli klinikę lub szpital. Jest to bardzo ważny dokument, ponieważ daje on pewność zagranicznemu pacjentowi, że niższa cena usługi medycznej nie będzie oznaczała gorszej jakości czy większego ryzyka powikłań. Nasze zapóźnienie pod tym względem może najlepiej pokazywać przypadek Turcji, gdzie aż 56 placówek medycznych posiada taki certyfikat, a w chwili, kiedy czytają państwo ten tekst, jest już ich pewnie więcej.

Brak certyfikatu powoduje, że nie tylko bardzo wymagający klienci z państw Zachodu nas omijają, ale nawet klienci z Rosji i Ukrainy, którzy bardzo chętnie by się u nas zatrzymali, jadą dużo dalej i płacą znacznie więcej za taką samą usługę. Pomimo cen niższych nawet o 80% wielu turystów medycznych wciąż omija nasz kraj.


Warto zobaczyć